Zase Trump

V Týdnu se „odborník“ Petr Boháček z výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky vyjadřuje k Trumpově postupu vůči nelegálním migrantům.

Než se pustím do kritiky Boháčka, musím zmínit ilustrační foto, které doprovází tento „neutrální odborný“ názor. Je na něm, jak jinak, vykulený chlapec v náručí matky. V poslední době jakási ikona všech migrantů, běženců a utečenců. Je tedy jasné, jaký postoj má senzitivní čtenář zaujmout.

Pro jakoukoli ekonomiku je zásadní levná pracovní síla a ta přichází zejména z rukou migrantů – legálních, ale i těch nelegálních. Ti nelegální jsou do široké míry zapojeni do společnosti, do obchodu i do celé ekonomiky. Pokud by došlo k jejich vyhoštění, dramaticky by to narušilo celou strukturu společnosti.

Jinými slovy homo oeconomicus opět v akci. Je fascinující, že pro liberály jsou ekonomické výsledky nadřazené téměř všemu. Je jedno, jakým způsobem vyděláme prachy, hlavně že to sype. Nebo by se dalo říci spolu s marxisty, že ekonomika je základna a kultura a vše ostatní nadstavba. V každém případě není zdrávo, aby se Američané starali o zvyšující se kriminalitu, na níž mají ilegálové svůj podíl, ztrátu dominantního postavení anglosaské (případně kontinentální) většiny, nahrazování její kultury, o zhoršující se situaci amerických černochů, pro něž jsou ilegálové z jihu příliš silnou konkurencí atd., protože by to mohlo přestat sypat. Tedy možná. Nějak si nedovedu představit, že by neexistovala jiná konfigurace americké ekonomiky. Taková, která by vrátila „blue collar workers“ sebevědomí a dostatečný příjem na živobytí rodiny, a která by nebyla závislá na práci migrantů z Mexika.

…systém, v němž jedenáct milionů migrantů dostalo nálepku, že jsou nelegální. Jenže tito lidé v zemi platí daně, chodí do práce a snaží se fungovat jako ostatní. Soudy jim dávají stejná práva jako ostatním občanům. A tady nastává problém, protože oni jsou v ekonomickém a právním limbu a to vytváří neřešitelnou situaci.

Tahle pasáž mi nedává smysl. Připadá mi to jako mlžení. Nevidím důvod, proč by se případ od případu nedalo rozhodnout, zda je dotyčný v zemi legálně či nikoliv. Problémem je spíš nedostatek politické vůle dodržovat zákony vlastní země. U Demokratů to nepřekvapuje, protože ilegálové z Mexika jsou většinou voliči Demokratické strany. U Republikánů mě to překvapuje víc, protože úplně nechápu, proč by měli přehlížet či dokonce podporovat strategii soupeře na posílení jeho elektorátu. Nicméně taková je situace, která Boháčkovi patrně uniká, ač jsem si jist, že ví, co znamená tzv. Curleyho efekt.

Boháček vidí „odsun“ ilegálů jako neproveditelný. V tom má, myslím, pravdu. Prezident patrně nanajde k takovému kroku dosatatečnou podporu. Nicméně z hlediska ekonomického by to nemusel být tak neřešitelný problém. Odsun 2 milionů Němců by ze stejného důvodu musel být pro naši ekonomiku smrtelnou ranou, po níž navíc následovalo 40 let reálného socialismu. Přesto se z toho naše ekonomika vzpamatovala.

V závěru Boháček posuzuje taktiku amerického prezidenta, která údajně spočívá v tvrdé rétorice, aby se získal prostor pro vyjednávání. To je samozřejmě z Boháčkova pohledu populismus, navíc kořeněný údajnou nezkušeností „nové“ vlády.

Myslím, že Boháček jako liberál není schopen nahlédnout situaci, ve které se Trump nachází. Tento člověk získal post nejmocnějšího muže planety v samotném srdci liberálního impéria a rozhodl se prosazovat 50 nebo 30 let starou liberální politiku, tedy takový downgrade z Liberalismu 2.0 (současného) na Liberalismus 1.0., což je v očích současných liberálů (2.0) v podstatě fašismus. To, že se různé liberální frakce navzájem častují přízvisky „fašista“ či „autoritář“, vyplývá z rozporné podstaty liberalismu. Tedy nic, co by nás mělo překvapit. Z toho plyne, že Trump má proti sobě téměř kompletní establišment, který je v zásadě levicový. Úderným hrotem establišmentu jsou média a tento hrot musí být otupen jako první. Jeho oblíbeným trikem je předhodit médiím nějakou rétorickou kost. Uslintaný hlídací pes demokracie pak vyje a štěká jako pominutý a tento ubohý projev odnímá médiím důvěryhodnost v očích alespoň určité části veřejnosti. Tuto taktiku používal s větším či menším úspěchem už během volební kampaně. Reakce médií je pochopitelná, neboť je pro ně nemyslitelné, aby k něčemu takovému mohlo docházet přímo v srdci jejich levicového impéria. Avantgarda světového liberalismu, jakou jsou Spojené státy, prostě nemůže a nesmí strpět muže, jako je Donald Trump, na americkém trůně, ale realita je v tomto ohledu pořádně fackuje.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s