Den boje za svobodu a demokracii

Včerejší zprávy byly plné událostí souvisejících s oslavami 17. listopadu. Až příliš plné, řekl bych. Jakoby média chtěla posílit zdejší (dle jejich mínění) ochabující víru v demokracii.

Každopádně je zde ve hře několik věcí. Válka mezi médii a prezidentem je ta podle mého soudu ta méně důležitá. Média podle očekávání v tomto zápase vyhrávají. Nedávné peripetie kolem dalajlamy poštvaly veřejnost proti prezidentovi více než kdykoliv předtím. Dalajlama je pro českou veřejnost nedotknutelná figura. Jak čas plyne, Václav Havel se stále více posouvá do pozice jakéhosi pseudosvětce a dalajlama jako přítel VH, liberál a zároveň duchovní figura nám to připomíná.

Miloš Zeman je naproti tomu příliš živý a příliš nedokonalý. Ale jeho hlavní vadou je, že je liberálem starého ražení a občas jde proti současným liberálním pietám. Na druhou stranu to jistě není jeho jediná vada.

Za podstatnější považuju něco jiného. To, co se včera odehrávalo, všechny ty pietní akce, oslavy atd., byla náboženská liturgie. Proto tolik vzletných slov z úst představitelů vládnoucí třídy a její nastupující generace (studenti na Albertově).

Liberální demokracie je moderní sekulární náboženství se vším, co k tomu patří. Hlavní liturgií jsou volby. Jednou z vedlejších ceremonií jsou i oslavy Dne boje za svobodu a demokracii.

Náboženství je základ civilizace. Přirozenost si vždycky najde cestičku, a proto se ani sekulární vláda neobejde bez náboženských obřadů, jejichž cílem je stmelit komunitu a upevnit její morálku. Problém je, že výsledkem je v tomto případě modloslužba a posilování chybných postojů: liberálně demokratického smýšlení, tolerance, multikulturalismu apod.

3 komentáře: „Den boje za svobodu a demokracii

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s