Hra na jednu bránu

Když už někdy zabřednu do debaty o politice, mívám problém vysvětlit, proč je liberalismus problematický.

Většina lidí, kteří se o politiku nijak hlouběji nezajímají, jsou liberálové. To je v současnosti defaultní politická pozice obyčejného člověka. Problém je v tom, že o tom ani neví. Liberalismus je vzduch, který dýchají. Proto má spousta lidí problém vůbec pochopit, co liberalismus je.

Za komunistů nám byly od základní školy vtloukány do hlavy základní poučky marxismu. Všichni jsme věděli, že nám vládne marxistická ideologie. Většina věděla, že je to ideologie špatná. Dnes si lidé myslí, že žádná ideologie jejich život neovládá. Myslí si, že dnes jsou svobodní a mohou si vybírat mezi ideologiemi nebo naopak proti nim.

V našich představách znamená politická svoboda veliké hřiště, na kterém se střetávají různé ideologie, politiky a osobnosti podle určitých pravidel (jak anglosaské!).

To je ale veliký omyl. To, že nazýváme západní politické systémy liberální demokracie, má svůj důvod. Ono hřiště a jeho pravidla vymezuje právě liberalismus, který se rád staví do role jakési metaideologie, vrchního arbitra nebo základního rámce. Nemůže připustit, že je pouze jednou z několika ideologií.

Kdyby to připustil, bylo by jasné, že není žádným arbitrem, žádnou univerzální metaideologií. Byl by pouze jedním z hráčů, zatímco nyní pouze předstírá, že je jedním z hráčů, ale všichni vědí a akceptují, že pouze toto mužstvo určuje pravidla hry a že (politický) zápas probíhá na hřišti, kde je pouze jedna brána, na kterou se hraje. Druhá je tabu. Jinými slovy, bez ohledu na dres všichni kopou za jedno mužstvo. Taková je podstata politického pluralismu v rámci liberální demokracie.

Je-li liberalismus jen jednou z ideologií, pak rámec, který nastavuje, není žádným univerzálním metarámcem, ale pouze jedním z možných rámců. Liberalismus se v tomto ohledu příliš neliší od komunismu a my bychom měli mít na paměti, že narozdíl od marxismu v tuto politickou filozofii věříme a bereme ji za svou.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s