Pravicový marxismus

Řekl bych, že marxismu se na smetišti dějin vede docela dobře. Po kdysi nejprogresivnější ideologii pes neštěkne. A marxističtí profesoři už se necítí doma ani na amerických univerzitách. Čím to je?

Současná inkarnace liberalismu, tzv. levicový liberalismus, popostrčila projekt modernity natolik doleva, že klasický marxismus se vedle toho jeví málem jako mírně pravicová ideologie. K takovému závěru alespoň dochází Oz Conservative.

Něco na tom je. Člověk už dneska nemusí být kapitalista, aby mohl aspirovat na tyrana/untermensche. Stačí, aby byl heterosexuální běloch s průměrným příjmem. Dle železné „logiky“ liberalismu je jeho momentálním nepřítelem euroamerická střední třída, nástupce bývalého proletariátu. Paradoxně přesně ta, která pomáhala liberální řád budovat.

A to není všechno. Na paškál přichází i věda samotná. Pro marxistu byla věda fetišem. Pro některé barevné studenty odkojené liberální ideologií je to jen další utlačovatelský nástroj bílého muže. Ve jménu rovnosti tedy povyšme čarodějnictví na novou vědu.

Někdy si člověk na tomhle světě připadá jako mimozemšťan. Ale třeba to všechno nějak vyřeší nový americký prezident…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s