Superman a untermensch

Minule jsem zmiňoval, jak přirozenost a omezení přirozeného světa brání liberálnímu supermanovi, aby sám sebe utvářel svým rozumem a vůlí.

A nejen přirozenost, ale i určití lidé – utlačovatelé, kteří jsou zároveň otroky oné náhodné, nikým nevolené, nikým neschválené přirozenosti. Tak jsou utlačovatelé zároveň podlidmi či ještě-ne-lidmi, kteří brání sobě i ostatním utvářet svůj život podle svého, „bez pravidel a omezení“ atd.

Tyranský untermensch je hlavní překážkou, která brání svobodnému a rovnému supermanovi, aby dosáhl svého cíle. Musí tedy být odstraněn. Různé odrůdy liberalismu přistupují k tomuto delikátnímu problému různým způsobem, případně vidí utlačovatelského untermensche v někom jiném, ale základní vzorec se nemění: kdo nepřijímá liberální doktrínu svobody a rovných práv, nemůže být normálním, racionálním člověkem – musí být ještě-ne-člověk, untermensch.

Rio Preisner rozeznával tento vzorec u ideologií komunismu a nacismu, ale podle mého soudu ne dost jasně u klasického liberalismu a současného režimu, které mají s komunismem a nacismem společnou základní myšlenku. Za časů studené války to možná nebylo zcela zřetelné.

Žid, untermensch nacistického Německa, byl překážkou osvobození německého lidu. Buržoa byl untermensch marxismu a jeho boje za osvobození proletariátu. Nejkřiklavějším případem současného untermensche je dosud nenarozený člověk, který překáží svobodné volbě matky.

Emancipace ženy je příčinou pravděpodobně mnohem vyššího počtu obětí než nacismus a komunismus dohromady.

4 komentáře: „Superman a untermensch

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s