Špatná psychoanalýza

Buhumil Špaček, redaktor MF DNES, se ve svém Výstřelu zamýšlel nad tím, kolik se u nás náhle vynořilo rusofilů. Samozřejmě fanatických, jak jinak. A formou pomyslné psychoanalýzy došel k závěru, že příčinou tohoto jevu je prosovětská indoktrinace, kterou prodělali současné vlivné ročníky v komunistických školkách.

Věřím, že ani sám autor nebere tuto tezi příliš vážně nebo v to alespoň doufám. Je skutečně absurdní myslet si, že nyní, pětadvacet let po revoluci, se v nás probudí dávno zasuté vzpomínky z ranného dětství a vyloudí v našem oku slzu nostalgie po časech zašlé slávy SSSR a přetvoří se v bujarou rusofilii, aniž by v tom současný stav naší politiky i Západní civilizace jako celku hrál nějakou podstatnou roli.

Nabízím lepší (psycho)analýzu. Nejsem rusofil, ani rusofob, takže mohu předstírat i jistou objektivitu.

Většina oněch náhle se vynořivších rusofilů a všech, co jim naslouchají, jsou lidé, kteří cítí, že s tím, jak to v Západním světě dnes funguje, je něco v nepořádku, ale nevědí, co to je. A možná jsou i trochu nedůvěřiví vůči tomu, co píší naše „svobodná“ média. Do toho přichází Putin se svým projektem obnovy Ruska, odporem proti globalizaci, snahou o potlačení západního ideologického vlivu v zemi (poslední hity liberalismu už mají sociopatické rysy, takže se vůbec nedivím) a celkově agresívní nacionalistickou politikou.

Možná si tito lidé říkají, stejně jako já, že současná ruská „politická“ politika je přirozená, očekávatelná a v jistém smyslu normální. Může být drsná, občas neetická, ale aspoň neoperuje se světlými zítřky, ve kterých se všechny národy rozplynou v jeden demokratický „melting pot“ globálního lidstva, ve kterém budou sobě rovní jednotlivci, osvobození od biologických, sociálních i historických pout, aktualizovat svůj potenciál. Ne, ne, dnes už to není Rusko, kdo exportuje dystopickou vizi světa.

Rusko je geopoliticky náš nepřítel, ale je to předvídatelný nepřítel. Chce to, co říše vždycky chtěly – zdraví a růst. Nepředstírá, že svrháváním cizích vlád bojuje za jiné, lepší, demokratické a lidskoprávní lidstvo.

Rusofilové jsou slyšet, protože je jim nasloucháno. A je jim nasloucháno, protože se zdá, že Rusové nechtějí nastoupit stejnou sebevražednou trajektorii jako naše civilizace. Jakoby vítr zdravého rozumu pro jednou foukal z východu.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s