A opět jsou tu volby

Tak jsou tu zase volby! Jaký bude jejich výsledek, je víceméně irelevantní, neboť politické směřování doleva je zřejmě nevyhnutelné. Jde o proces, který trvá už 200 let. Nějaké významné změny tedy nejsou na pořadu dne.

A taky není z čeho vybírat. Nejde o to, že všichni politici jsou gauneři (nejsou). Problém je, že mezi hlavními politickými hráči není žádná neliberální strana. Dost možná ani mezi ostatními partajemi či tzv. nezávislými kandidáty. V současné době liberalismus nemá žádnou myslitelnou politickou alternativu.

Český volič toto asi trochu vnímá, když nevědomky tíhne k ideologicky nevyprofilovaným stranám typu Babišova projektu ANO nebo přímo k úřednickým vládám. Připadá mi, že letošní volby jsou ve znamení spíše praktických témat, jakoby se ideologický souboj levice s pravicí přežil. To je asi dané jednak charakterem voleb (nejsou parlamentní), jednak českou náturou a zkušeností (jistá nechuť k ideologickým třenicím) a konečně faktem, že mezi pravicí a levicí dnes není podstatného rozdílu.

Za klausovsko-zemanovské éry byla situace ideologicky vypjatější. Václav Klaus stavěl souboj ODS vs ČSSD hodně do ideologické roviny a zároveň dštil oheň a síru na havlovskou „nepolitickou politiku“, neboť velmi dobře chápal, že nic takového neexistuje. Politika je vždycky „politická“, ve smyslu konfliktní a ideologická, neboť se jedná o prosazování jedné určité koncepce obecného dobra a potření všech ostatních.

Nicméně klausovský konzervativní proud na české politické scéně dohrál. To má podle mého soudu dvě příčiny:

  1. Nešlo v pravém slova smyslu o konzervativní proud. Český konzervatismus totiž tíhne k anglo-americkému konzervatismu, který je ve skutečnosti pravicovým liberalismem. Proto Klausova ODS nikdy nebyla čistě konzervativní stranou. Infekce liberalismu tam byla přítomná od samého začátku a odchod Klause z čela ODS znamenal definitivní vítězství liberálního křídla.
  2. Většina lidí zastává mylný názor, že ideologický spor mezi levicí a pravicí je spor mezi socialismem a kapitalismem. Socialismus a kapitalismus jsou ekonomické pojmy. Vnímat politickou a sociální sféru v ekonomických pojmech je hrubé zjednodušování skutečnosti, typické pro moderní myšlení, zejména pozitivismus. Navíc socialismus a kapitalismus jsou pouze různé projevy stejné levicové (v původním smyslu toho slova) ideologie zvané liberalismus.

Mrtvý komunismus, jakožto silně ideologické hnutí (a odnož liberalismu), paradoxně pomáhal udržovat při životě alespoň ideové zdání konzervatismu v Čechách. Poté, co strašák návratu socialismu přestal fungovat, konzervatismus, vítěz nad komunismem (Reaganova Amerika uzbrojila Sovětský svaz), ztratil své kouzlo a musel ukázat svou druhou liberální a libertariánskou tvář bojovníků za větší svobodu podnikání, méně byrokracie a zrušení EET.

Právě nedostatek hlubších, ideologických témat ukazuje na shodu v těchto základních otázkách. Tyto volby, stejně jako většina ostatních, jsou ve skutečnosti bojem o moc mezi různými frakcemi jednoho všezahrnujícího názorového proudu – liberalismu.

Politický pluralismus se tedy jeví jako krycí název pro vládu jedné ideologie oblečené do kabátů různých odstínů téže barvy a řídící jeden monolitický mocenský aparát moderního státu nepolitickým způsobem.

Reklamy

2 komentáře: „A opět jsou tu volby

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s