Jsem liberál, ale léčím se!

Jak se pozná takový liberál?

Podívejme se nejprve na definici liberalismu.

Liberalismus
je politická filozofie, jejímž prvořadým politickým cílem je svoboda a hned za ní následuje rovnost.

Jinými slovy liberál je člověk, který chce svého cíle, tedy svobody a rovnosti, dosáhnout politickým činem. Jak se to projevuje?

Podívejme na nějaké méně kontroverzní politické téma. Např. má člověk právo vlastnit a nosit zbraň nebo stát může vlastnictví či nošení zbraní regulovat či zcela zakázat?

Pokud věříte, že člověk má právo nosit zbraň, pak jste liberál. Pokud si ale myslíte, že je prozíravé, aby stát umožnil vlastnictví a nošení zbraně kvůli sebeobraně, pak přinejmenším v této otázce liberál nejste.

Jak je asi patrné, problém není ani tak vlastnictví zbraně samotné, jako snaha pohlížet na toto vlastnictví jako na právo.1 Jestliže tedy někdo formuluje nějakou politickou kontroverzi jako lidské právo, jde s největší pravděpodobností o liberála.

Samozřejmě lze tento test aplikovat i na kontroverznější témata, jako je např. otázka tzv. svobody slova. Vždycky mi připadá zvláštní, když liberální křesťané vehementně brán svobodu slova, aby vzápětí museli strpět snůšku veřejných rouhání proti našemu Pánu, kterou tatáž svoboda slova zaručuje.

Kdo by chtěl ještě důkladněji prozkoumat, jak moc je jeho světonázor nasáklý liberalismem, může vyzkoušet tento Burnhamův test. Případně můj překlad téhož.


1

Případně, dle druhého dodatku Ústavy Spojených států, je právo vlastnit a nosit zbraň právem svobodného občana a, mimo jiné, pojistkou proti tyranii. Jak se zdá, občané USA jsou zřejmě ve stavu permanentní revoluce.

2 komentáře: „Jsem liberál, ale léčím se!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s